SMC LEYG32MNYA-180-X1 Electric actuators/guide rod type electric cylinder series
✔ IN STOCK ✔ New Original
  • Delivery time: Shipped in 3 days after payment
  • Condition: Brand New & Original SMC Factory Sealed
  • Warranty: 12 Months Standard Warranty
  • Quality Guarantee: 30-Day Return and Exchange Policy
Part Number
LEYG32MNYA-180-X1
Product Type Guide rod type electric actuator
Product Origin Japan
Shipping Port Xiamen
Weight 6 kg
  • Brand :
    SMC
The LEYG32MNYA-180-X1 is a 32mm bore guide rod type electric actuator from SMC. Its integrated design of the guide rod and cylinder body achieves high lateral load tolerance and high-precision anti-rotation capability.
It supports both stepper motors (with encoder DC24V) and AC servo motors, enabling speed control, positioning control, and push-press control. This model boasts a repeatability of ±0.02mm and is widely used in precision handling, positioning, and pressing scenarios on automated production lines.
100% Original & AuthenticIn-Stock & Fast ShippingExpert Technical Support12-Month Warranty
Bosch Rexroth MS2N03-B0BYN-CMSG1-NNNNN-NN Servo Motor
Core Features
  •   High-precision positioningRepeatability below ±0.02mm, supports up to 64 position settings.
Technical Specifications
Brand/Series
SMC / LEYG32
Model / Part Number LEYG32MNYA-180-X1
Itinerary range
180mm
Maximum pressure thrust 707 N (Maximum)
Maximum speed 500 mm/s (Maximum)
Lead screw lead 4 / 8 / 16 mm
Repeatability ±0.02 mm or less
Frequently Asked Questions
Q: What are the suitable applications for the LEYG32?
Q: Can it be used for vertical load holding?
Q: Must the LEYG32 be used with an SMC driver?
Why Partner With Us?
2016
Established in
300+
Countries Sold
200+
Employees
4000+
Companies Served
100% Original